ACHIEVEMENTS

Achievement Record 2020
  • Joydip Banik, Student Of Class III Got 4th Rank In Drawing, Organized By Chakrashi Club, Konnagar.
  • Ayush Dutta Student Of Class V Got 1st Rank In Yoga (Intra Club Yoga Competition’20) Organized By- Bhadrakali Sabyasachi Sangha
  • Amlan Pramanik Student Of Class IV Got 3rd Rank In Drawing Organized By Mera Smriti Sishu Ankan Siksha Kendra
  • Kanisk Dubey Student Of Class II Got 2nd Rank In Dance Organized By Sabujsathi, Uttarpara.
  • Kanisk Dubey Student Of Class II Got 1st Rank In Drawing Organized By Bharatia Charukala Mandir.
  • Kanisk Dubey Student Of Class II Got 1st Rank In Drawing Organized By Bhadrakali Jubak Sakti.
  • Trisha Gupta Student Of Class IV Got 8th Rank In Karate Organized By Asian Shito Ryu Sports Karate Do Association.
  • Udita Kar Student Of Class IV Got 9th Rank In Drawing Organized By JayantaNagar Hiroj Club Hindmotor.
  • Ankita Dutta Student Of Class II Got 2nd Rank In Drawing Organized By Chitrayan.
  • Ankita Dutta Student Of Class II Got 1nd Rank In Drawing Organized By Chitrayan.
  • Saranya Das Student Of Class II Got 1st(Solo Sub Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By Bharat Sanskriti Utsab(Purba Barddhaman).
  • Saranya Das Student Of Class II Got 2nd(Solo Sub Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By Bharat Sanskriti Utsab(Kolkata).
  • Saranya Das Student Of Class II Got 3rd(Sub Junior) Rank In Dance(Folk) Organized By Bharat Sanskriti Utsab(Kolkata).
  • Saranya Das Student Of Class II Got 2nd(Solo Sub Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By Chetla Murari Smriti Sangeet Sammilani (Kolkata).
  • Saranya Das Student Of Class II Got 3nd(Solo Sub Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By IITF, Ghoshpara, Makhla, Uttarpara Hooghly.
  • Saranya Das Student Of Class II Got 1nd(Solo Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By Makhla, Manicktala.
  • Saranya Das Student Of Class II Got 3nd(Solo Junior) Rank In Dance(Kathak) Organized By Makhla Shinjini.
  • Saranya Das Student Of Class II Got 80% Holder In Drawing Organized By Suro Bharati Sangeet Kala Kendra.
  • Naryan Kr. Jha Student Of Class VII Got 10% Scholarship In Pathfinder National Talent Search Exam Organized By Pathfinder.
  • Diyasa Putatunda Student Of Class X Got 451(National Rank) In Pathfinder National Talent Search Exam Organized By Pathfinder.
  • Rohit Singh Student Of Class X Got 2nd Rank In Basket Ball (Junior NBA).
  • Rohit Singh Student Of Class X Got 2nd Rank In Basket Ball (Inter Club Basketball Tournament) Organized By Zenith Basketball Club.
  • Rohit Singh Student Of Class X Got 3rd Rank In Basket Ball Organized By West Bengal State Council For School Games And Sports.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 2nd Rank In Painting Organized By Russia 4th International Child Painting Competition.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 1st Rank In Painting Organized By Indian Museum Kolkata(Govt.).
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 1st Rank In Painting Organized By Bharat Petroleum Corporation Ltd.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 1st Rank In Painting Organized By Baranagar Deshbandhu Athletic Club.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 2nd Rank In Painting Organized By Sreerampur Shibmandir.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 2nd Rank In Painting Organized By Howrah Nabin Sangha.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 2nd Rank In Painting Organized By Howrah Yuba Sanghati.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 1st Rank In Painting Organized By Uttarpara Shibnarayan Road.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got 3rd Rank In Painting Organized By Sreeram Grand City.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got Grade-A In Painting Organized By Suro Bharati Sangeet Kala Kendra.
  • Ahana Basak Student Of Class II Got First Division In Dance Organized By Prachin Kala Kendra.
  • Subhasmita Roy Of Class 8 Got 1st Position In Rabindra Sangit Singing Competition Organized By Kolkata Rabindra Bhavan.
  • Surabhi Gupta Of Class 6 Secured 1st Position In Singing Competition Organized By Bangiya Sangeet Kala Kendra, Uttarpara
  • Ahana Basak Of Class 2 Got 1st Position In Drawing Competition Organized In Howrah Dasnagar.
  • Saranya Das Of Class 2 Got 1st Position And 3rd Position In Dance Competition In The Katthak Event Organized By Maniktala Night Guard Organization, Uttarpara And Makhla Shinjini Club Respectively
  • Tamajit Majumder Of Class 12 Got 3rd Position In Air Rifle Competition Organized By West Bengal Rifle Association
  • Rohit Singh Of Class 9 Got Selected In The District Level Basket Ball Championship Organized At Holyhome School, Serampore.
  • Supriyo Ain Got 3877 Rank And Argha Saha Got 22542 Rank In West Bengal Joint Entrance Exam 2020.
  • Our Student Shreeniwas Mishra Achieved A Very Good Rank In NEET. He Scored 662 Out Of 720.
Achievement Record 2019
  • Inter School Competition (Ecstasy 19) Organized By HM Education Centre Where Akansha Agarwal Of Class 6 Got The 2nd Position In Spell Bee Event. Sumana Dey Of Class 9, Srijita Banerjee Of Class 10, Puja Biswal Of Class 10, Debojyoti Mondal Of Class 10, Swastik Karmakar Of Class 10, Dipanjan Saha Of Class 9 Got The 2nd Position In Fusion Band Event. Srijita Banerjee Of Class 10 Got The 2nd Prize In Eastern Classical Song Event And Saloni Paswan Of Class 10 Got The 1st Prize & Ayush Kr. Shaw Of Class 10 Got 2nd Prize In Roller Skating Event .
  • Mental Maths Competition Held On 3rd February, 2019, 16 Students Achieved Medal And 22 Students Received Certificates From Classes Of KG1 To VI. Ahana Basak & Nilay Debnath Class 2 Secured 100 Out Of 100.
  • Riya Singh Of Class 9 Got 1st Prize On Inter School Debate Competition Held On 26th July 2019 Held At Our School
  • Subhasmita Roy Of Class 8 Got 1st Position In Rabindra Sangeet Competition Organized By Sri Aurobindo Bhavan.
  • Ahana Basak Of Class 2 Got 4th Position In Sit And Draw Competition (Chandan Nagar Police Commisionate) Organized By Uttarpara Police Station.
  • Ahana Basak Of Class 2 Stood 2nd Position In Drawing And Hand Writing Competition Organized By Gayandeep Vikas Sanstha.
  • Sweta Rajak Of Class 10 Got 2nd Position And Debanjan Saha Of Class 6 Got Gold And Silver Medel In 5th WTSKF West Bengal Karate Championship.
  • Tamajit Majumder Of Class 12 Got 3rd Position In Air Rifle Competition Organized By West Bengal Rifle Association.
  • Amrit Yadav Of Class 10 Got 5th Position In Sub Divisional Council For School Games And Sports, Serampore.
  • Swata Rajak Got 2nd Position(52KG Event) In 64th Inter School Karate Competition Organized By Sub Divisional Council For School Games And Sports, Serampure.
  • Jishu Sinha Of Class 6 Got 2nd Position In Yoga Competition Organized In Kolkata.
  • Debanjan Saha Of Class 6 Secured 3rd Position In 7th Hooghly District Karate Competition.
  • Debanjan Saha Of Class 6 Secured Silver Medal In Bay Of Bengal Beach Karate-Training And Championship.
  • Subhasmita Roy Of Class 8 Got 1st Position In Rabindra Sangit Singing Competition Organized By Kolkata Rabindra Bhavan.
  • Surabhi Gupta Of Class 6 Secured 1st Position In Singing Competition Organized By Bangiya Sangeet Kala Kendra, Uttarpara
  • Ahana Basak Of Class 2 Got 1st Position In Drawing Competition Organized In Howrah Dasnagar.
  • Saranya Das Of Class 2 Got 1st Position And 3rd Position In Dance Competition In The Katthak Event Organized By Maniktala Night Guard Organization, Uttarpara And Makhla Shinjini Club Respectively
  • Tamajit Majumder Of Class 12 Got 3rd Position In Air Rifle Competition Organized By West Bengal Rifle Association
  • Rohit Singh Of Class 9 Got Selected In The District Level Basket Ball Championship Organized At Holyhome School, Serampore.
  • In The State Level Karate Competition Sunny Kumar Of Class 10 Got Gold Medal, Sahil Rajak Of Class 10 Got Gold And Bronze Medal In Two Different Categories. Anisha Rastogi Of Class 8 Got Gold Medal, Bhumi Shaw Of Class 8 Got Silver Medal
  • Sunny Kumar Of Class 10 Got 2 Bronze Medal In The National Level Karate Competition.

Achievement Record 2018
  • Sub-divisional Council For School And Sports,Serampore Organised Karate Competition Where Rohit Chaurasia Of Class VIA Got 3rd Position, Avinash Shaw Of Class VIA Secured 3rd Position, Bhumi Shaw Of Class VIB Got 2nd Position And Subha Rawat Of Class IXB Secured 3Rrd Position.
  • In 4th Senior Target Ball National Championship Falguni Singh Of Class XI Commerce Secured 2nd Runner Up Position.
  • Annual Atheletic Meet At SDCSGS, Serampur Organised 200ft Race Where Falguni Singh Secured 3rd Position And In Shotput , Goldi Kumari Secured 3rd Position.
  • 1st Sub Junior Target Ball Competition Organised By West Bengal Target Ball Association Where Falguni Singh Of C.ass XI Commerce Got Best Diamac Prize.
  • Subdivisional Council For School Games And Sports,Serampur Under District For School Games & Sports, The Director Of School Education, Govt Of WB Sagar Jha Of Class VII
  • Annesha Biswas Of Class VI Secured 1st Position In Drawing Competition Organized By Adasha School, Konnagar
Achievement Record 2017
  • 91.9 Friends FM Had Organised An Inter School Quiz Competition Where The Students(Prabhat Mishra And Sneha Dubey) Of Hindmotor High School Has Came Up With Flying Colors As The 1st Runner Up In The Semi Final Round.
  • Sanskriti Competition Was Held At Hooghly For Rabindra Dance. Chitraparna Choudhury Of Class IVB Got 2nd Position.
  • Mental Mathematics Competition Was Organized By Ignited Mind Lab. Diwakar Jha Of Class III Ranked 524.
  • Bangiya Sangeet Kala Kendra, Uttarpara Was Organised A Competition Where Surabhi Gupta Of Class IVA Secured 1st Position.
  • Ankita Ray (III B) Secured 3rd Position In Drawing Competition By Amara Club
  • A Drawing Competition Was Organised By Amra Kojon Club At Bhadrakali, Uttarpara Where Ankita Ray Of Class IVB Secured 3rd Position.
  • Ritika Gautam IV-B Secured Gold Medal In Drawing Competition Chitrayan (Shyambazar)
  • Bay Of Bengal Beach Karate Competition Was Held At Digha Mednipore Where Debanjan Saha Of Class IVB Secured 2nd Position.
  • Subhasmita Roy Of Class V Won Several Awards In Rabindra Sangeet
  • Anwesha Biswas(IV) Secured 2nd Prize In Dance Competition Organized By Ramkrishna Parishad
  • Debanjan Saha Of Class IVB Has Secured 3rd Position In 7th Hooghly District KarateCompetition.
  • Debanjan Saha (IV B) Secured Silver Medal In Bay Of Bengal Beach Karate-Training And Championship
  • Ritika Goutam Of Class IVB Got Goldmedal In Drawing Competition At Chitraya,Shyambazar.
  • HMHS Boys Won 2nd Prize In Football Tournament Organized By TTIS
  • Isha Kamil Secured 2nd Position In Wado Kai Karate Competition At Kolkata Khudiram Bose Stadium.
  • Falguni Singh (X B) Become Champion In Jr. N.B.A W.B Federation On India District Championship And Also Won Gold Medal In Inter Club Basket Ball Championship
  • A Interschool Karate Competition Was Held At Digha Mednipore Where Sudip Kayal Of Class IIIA Secured 1st Position.
  • Cryptic Cross Word Was Organised By TTIS At Laxshipath Singhani Academy Where Prabhat Mishra, Prakash Mishra Of Class XII Science Secured 4th Position.
  • Jishu Sinha (IV B) Won 2nd Prize In Yoga Competition Organized By Aaikatan Club, Serampore
  • Adasha School,Konnagar Organised A Drawing Competition Where Annesha Biswas Of Class IVA Secured 1st Position.
  • A Dance Competitionon Was Held On Ramkrishna Parishad Where Annesha Biswas Of Class IVA Secured 2nd Position.
  • A Dance Competition Was Held At Serampore Municipality Where Chitraparna Chaudhury Of Class IVB Secured 1st Position.
  • Football Tournament Was Organised By TTIS Where HMHS Held 1St Runnerup Position.
  • Fedaration Of India Organised Junior NBAWB District Championship Where Falguni Singh Of XI Commerce Became Champion.
  • Inter School Basketball Championship Was Organised By K.E. Karamel Where Falguni Singh Became Champion.
  • Sneha Dubey Of XII Science Got Gold Medal In Karate National Championship,Mumbai.
  • Falguni Singh Became Champion In CCA Basketball Championship In Bandel.
  • Falguni Singh Got Gold Medal In Inter School Basket Ball Championship.
  • A Yoga Competition Was Held In Kolkata Where Jishu Sinha Of Class IVB Got 2nd Position.
  • In Extramarks Handwriting Competition, Surbhi Gupta Of Class IV B Achieved Outstanding Performance And Sunita Singh Of Class I A Also Achieved Outstanding Performance.
  • Mind Quiz Organised Sketch Competition Where HMHS Secured 9th Rank Out Of 170 Schools.
  • 5th Junior Target Ball Competition Was Organised By MEDCHAL ,Telengana Where Falguni Singh Got 2nd Position.
  • All Bengal Drawing Competition Was Organised By RISHRA TARUN SANGHA Where Ahana Basak Of Class I Secured 3rd Position.
  • Ahana Basak Of Class I Secured 3rd Position In All Bengal Cultural Competition Organised By Sourav Sangha.
  • Ahana Basak Of Class I Secured 2nd Position In India Russia Diplomatic Relation Cultural Programme.
  • Classmate Organised Handwritting Excellence Programme Where Priti Samanta Of Class VI, Nikita Shaw Of Class V B, Saumitri Singh Of Class IV C And Rishita Sahw Of Class VA Achieved Outstanding Performance.
  • Quiz Competition Was Organised By Samarsmriti Pataghar In Bali,Howrah Where Srijita Banerjee Of Class IX Secured 1st Position.
  • Ignited Mind Lab Organised Mental Math Competition Where Ahana Basak Secured 100 Out Of 100.
Achievement Record 2016
  • An Inter-School Debate Was Conducted By Hind Motor High School On 12th May, 2016 At Hindmotor High School. Six Schools Participated In This Debate Competition. Two Teams Of Our School - One For Hindi Debate And The Other For English Debate Had Participated. The Topic For Hindi Debate Was "Sanskar Janm Jath Se Nahin Hota Hai, Uska Nirman Vi Kiya Ja Sakta Hay" And The Topic For English Debate Was "Is Competition Necessary For Learning Process ?". The Hindi Team Bagged The Second Position In The Debate And The English Team Achieved The Third Position.
  • Our Student Krishna Mishra Has Secured 8th Position In West Bengal Council Of Higher Secondary Eduucation.
  • An Inter-School Karate Championship Titled "All Bengal Inter School Invitational Karate-Do Championship 2016" Was Organized By "Japan Shotokan Karate-Do Kanninjuku Association Of West Bengal" At Hindmotor High School On 23rd October, 2016.
  • Inter-school Singing Competition SUR-O-SANGEET,was Held On 4th October 2016 In The H. M. Education Centre School Campus. The Participating Schools Were H. M. Education Centre , Hind Motor High School An Many More. Our Student Sreejita Banerjee Won The 1st Prize In Classical Category.
Achievement Record 2015
SUR – O – SANGEET, an Inter-school Singing Competition was held on 16th October 2015 in the H. M. Education Centre School Campus. The participating schools were H. M. Education Centre and Hind Motor High School. The eminent panel of judges comprised of Mrs. Sraboni Chatterjee, Mrs. Gargi Chatterjee, Mr. Dipak Bhattacharya and Mr. D. Madhusudan. The categories for the competition were Semi classical and Folk song for Solo Performance and Indi POP – Hindi & Bengali – for Group Performance.

The purpose of the competition was to bring together both budding and upcoming talents to test and have their abilities and the students excelled in their performance. There was a perfect blend of Sur, Taal and Raag in which two students of H. M. Education Centre secured the first positions for the Solo Performances. Students of Hind Motor High School won prizes for Group Performances and were awarded the Champion Trophy.